JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tie break

tie break szó jelentése

A "tie break" kifejezés az angol nyelvből származik, és a magyarban is használatos a tenisz és más labdajátékokban. A "tie break" egy olyan játék mód, amely egyenlőség esetén dönti el a szettet vagy a mérkőzést. A tie break során a játékosok ellenfeleikkel megegyezve 7-7 pontig játszanak. Minden játékos felváltva adogat, és minden pontot megszámolnak. Az adogató játékosnak mindig csak egyetlen próbálkozása van, és a pontokat rögtön az adogatás után értékelik. Az első játékos, aki eléri a 7 pontot (legalább két pontos előnnyel), megnyeri a tie breaket, és ezzel a szettet is (általában). Ha az eredmény 6-6-ra áll, akkor folytatják a játékot addig, amíg valamelyik játékos el nem éri a 2 pontos előnyt. A tie break lehetőséget teremt arra, hogy egyenlőség esetén gyorsabban döntést hozzanak egy mérkőzés vagy szett kimeneteléről, és izgalmasabbá teszi a játékot.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tie break" kifejezés eredete a teniszhez kapcsolódik. A "tie break" egy olyan játék, amelyet a teniszben alkalmaznak, hogy eldöntsék egy mérkőzés végét, amikor a szettben 6-6 az eredmény.

A "tie break" kifejezés angol eredetű, és szó szerinti fordítása "döntő szünet". Az elnevezés arra utal, hogy ez a játék dönti el a szett végeredményét. A szóalkotásban a "tie" (kötél) jelenti az összekapcsolást vagy az egyenlőséget, míg a "break" (szünet) arra utal, hogy ez a játék megszakítja vagy megtöri a hagyományos pontozási rendszert.

A "tie break" kifejezést először 1965-ben használták fel Raymond D. Little nevéhez fűződően. Little volt az Egyesült Államok Tenisz Szövetségének (USTA) alelnöke és egyben az első ember, aki bemutatta ezt az új játékmódot. A tie break rendszerét kezdetben csak az amerikai bajnokságon alkalmazták, majd később világszerte elterjedt.

Az "eredeti" pontozási rendszerben egy szettet addig kellett játszani, amíg valaki 6 játékot nem nyert, és legalább két játék előnnyel rendelkezett. Ez azonban hosszadalmas és időigényes lehetett, különösen akkor, ha a szett egyenlő eredménnyel zárult. A tie break bevezetése lehetővé tette, hogy az ilyen helyzeteket rövid idő alatt eldöntsék, és megakadályozzák a véget nem érő mérkőzéseket.

Azóta a "tie break" kifejezést átvitt értelemben is használják más sportágakban és a mindennapi nyelvhasználatban is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A teniszmeccsen a döntő játszmában volt egy izgalmas tie break.
2. A kosárlabda mérkőzésen a csapatoknak 10-10 pontnál kellett lejátszaniuk egy tie breaket az eredmény eldöntéséhez.
3. A röplabda mérkőzésen nagyon izgalmas volt a tie break, ahol a csapatok egymás után több meccslabdát hárítottak.
4. A pingpongozók közötti tie breakben a játékosnak ellenfele előtt kell bizonyítania tudását.
5. Az asztalitenisz versenyen az utolsó játszmában egyik játékos sem tudta elhúzni egymástól, így tie breakre került sor.
6. A teniszező a harmadik szettben a tie breakben sikerült megszereznie a győzelmet.
7. A tie break során mindkét félnek kiegyensúlyozottnak és koncentráltan kell játszania.
8. A darts meccsen a döntő legben tie break volt szükséges ahhoz, hogy kiderüljön a nyertes.
9. Az olimpiai öttusa versenyen az utolsó sportágban példátlanul szoros tie break alakult ki az éremért.
10. A golfverseny döntőjében az utolsó pályán tie breakben dőlt el a győztes neve.